Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1WtCRjYUldid
Na zdjęciu są nici DNA w trójwymiarze. Zbudowane są z dwóch łańcuchów połączonych mostkami. Łańcuchy zwijają się wokół wspólnej osi i tworzą prawoskrętną podwójną helisę.

Jak zbudowane są białka?

Istnieje szeroka klasa białek o motywach strukturalnych, które pozwalają im na wiązanie się do dwu- lub jednoniciowego DNA. Takie białka określa się jako białka wiążące DNA.
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Białka (z ang. protein, od gr. proteios, czyli „główny”, „wiodący prym”) są uznawane za najważniejszy składnik komórek. Odgrywają decydującą rolę niemal we wszystkich procesach biologicznych. Chronią i nadają strukturę organizmom wielokomórkowym. Pełnią funkcje regulacyjne, a co istotne – wpływają na transport tlenu i innych substancji w organizmie. To, w jaki sposób zbudowane są białka, decyduje o ich funkcjach. Co wiesz zatem o budowie białek? Czy potrafisz odpowiedzieć, z jakich jednostek się składają?

Twoje cele
  • Przedstawisz budowę białek z uwzględnieniem wiązania peptydowego.

  • Rozróżnisz białka proste od białek złożonych.

  • Przeanalizujesz strukturę białek.

  • Wyjaśnisz sposób stabilizowania struktur białkowych.