Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RIFVZdUxxPUDN
Zdjęcie przedstawia duży pomnik - na podstawie widoczna jest pęknięta poprzecznie, duża betonowa płyta. W pęknięciu umieszczony jest krzyż. Pęknięcie łączy napis: Ofiarom Grudnia 1970. W hołdzie robotniczej dumie, gospodarności i woli. Solidarność Ziemi Elbląskiej.

Grudzień 1970 roku i zmiana ekipy rządzącej

Pomnik ofiar Grudnia '70 w Elblągu
Źródło: Margedon, licencja: CC BY-SA 3.0.

Materiał jest częścią serii „Inne spojrzenie”.

Grudzień 1970

W okresie realnego socjalizmu w Polsce dochodziło do wystąpień społecznych, skierowanych przeciwko władzom Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Większość wystąpień była efektem wzrostu cen artykułów żywnościowych. Od tego również zaczęły się wydarzenia na wybrzeżu w 1970 roku.  14 grudnia 1970 r. w Stoczni Gdańskiej wybuchł strajk wywołany ogłoszonymi podwyżkami na artykuły pierwszej potrzeby, zwłaszcza na żywność. Rozpoczął on falę strajków i manifestacji ulicznych, które objęły większość Wybrzeża i przybrały charakter powstania robotniczego, krwawo stłumionego przez komunistyczne władze.

cyt Źródło: Grudzień 1970, 16.12.2015 r., dostępny w internecie: dzieje.pl [dostęp 18.07.2020 r.].
Twoje cele
  • Scharakteryzujesz przyczyny wystąpień grudniowych na Wybrzeżu w 1970 roku.

  • Ocenisz postawę społeczeństwa polskiego i władz PRL‑u w czasie kryzysu na Wybrzeżu.

  • Przeanalizujesz możliwości wychodzenie z kryzysów społecznych.

  • Opiszesz relacje władza–obywatel w państwie niedemokratycznym.