Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RDanT38fa82E6
Zdjęcie przedstawia panoramę, w tle której znajdują się góry i pomarańczowe chmury od koloru zachodzącego słońca. W pierwszym planie znajduje się postać na koniu z mieczem na plecach.

Na czym polega fenomen wiedźmina?

Źródło: Enot91, dostępny w internecie: Flickr, licencja: CC BY-SA 2.0.

Trudno dziś nie usłyszeć o wiedźminie: jego wizerunek pojawia się na okładkach gazet, w Internecie i na afiszach reklamowych. Wiedźmin stał się rodzimym towarem eksportowym – literackim i nie tylko. Wykreowany przez Andrzeja Sapkowskiego bohater wciąż wzbudza emocje, najczęściej przy okazji prób adaptacji literackiego pierwowzoru. Polski film Wiedźmin z 2001 roku spotkał się z bezlitosną krytyką. Z kolei powstający obecnie serial stał się przedmiotem sporów, jeszcze zanim rozpoczęto zdjęcia do pierwszego sezonu. Nie ustają dyskusje dotyczące gier komputerowych opartych na prozie Sapkowskiego. Świadczy to o tym, że zabójca potworów jest dziś bardzo ważną częścią popkultury.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz bohaterów w świecie wiedźmina.

  • Wskażesz obecne w twórczości Andrzeja Sapkowskiego motywy i aluzje literackie.

  • Stworzysz alternatywną wersję wydarzeń jednego z opowiadań o wiedźminie.