Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R2TzThHDNQTUs
Na zdjęciu ukazany jest epifit, który rośnie w dżungli. Jest to roślina podsiadająca duże, skórzaste, owalne, ciemnozielone i dwudzielne liście wyrastające ze wspólnego kłącza lub z cienkiej łodygi. Rośnie ona na leżącym na podłożu pniu drzewa.

Przekształcenia korzeni i ich funkcje

Epifity to rośliny rosnące na innych roślinach, wykorzystujące je jako miejsce zaczepu lub podporę. Nie są jednak pasożytami: przeprowadzają fotosyntezę, samodzielnie pobierają wodę z powietrza i sole mineralne z rozkładających się tkanek rośliny podporowej. Przykładem epifitów są storczyki, które wytwarzają korzenie powietrzne zdolne do pochłaniania wody z atmosfery, a dzięki przeźroczystej ryzodermie przeprowadzają fotosyntezę.
Źródło: Wikimedia Commons, licencja: CC BY 2.0.

Korzeń to organ wegetatywny odpowiedzialny za przytwierdzenie rośliny do podłoża oraz pobieranie wody i soli mineralnych z gleby. Modyfikacje jego budowy wynikają z przystosowania roślin do określonych warunków środowiska – korzeń może pełnić dodatkowe funkcje.

Twoje cele
  • Wymienisz główne modyfikacje budowy i funkcji korzeni.

  • Scharakteryzujesz poszczególne rodzaje modyfikacji korzeni.

  • Wykażesz związek między budową przekształconego korzenia a funkcją, którą pełni.

  • Wykażesz związek między środowiskiem życia rośliny a przekształceniem korzenia.