Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R9TkuDNQZI9ao
Obraz przedstawia twarze trojga ludzi na tle pola i pochmurnego nieba. Pośrodku znajduje się dojrzały mężczyzna o pociągłej twarzy z brodą hiszpanką i wąsami. Ma poważny wyraz twarzy. Po jego prawej stronie stoi młoda kobieta w chuście na głowie. Ma otwarte usta, jakby coś mówiła. Ma skierowaną głowę w kierunku mężczyzny. Na lewym nadgarstku ma szeroką obrączkę od kajdan. Po lewej stronie mężczyzny stoi stara kobieta o długich, siwych zwichrzonych włosach. Na głowie ma wieniec ze zboża. Kobieta ma uniesione ręce, które są związane.

(…) to nie my wybieramy polskość, to ona nas wybiera J.M. Rymkiewicz

Hamlet polski, Jacek Malczewski
Źródło: domena publiczna.

Czy poeta tworzy w dialogu z tradycją? W jakim stopniu czerpie inspiracje z literatury poprzednich pokoleń i minionych epok?

Jarosław Marek Rymkiewicz, uznawany za przedstawiciela neoklasycyzmu, podejmuje odwieczne tematy i kontynuuje dyskusję o sprawach najważniejszych, która toczy się od czasów starożytnych. Metafizyczny charakter tej poezji i jej kompozycja nawiązują do twórczości mistrzów baroku, ale jej język i sposób obrazowania wykorzystuje dokonania autorów różnych okresów i nurtów. Może właśnie ta ogromna świadomość literackich tradycji i poszukiwanie sposobów ich kontynuacji stanowi o unikalności poetyki Rymkiewicza. Szacunek dla tradycji jest równoznaczny z szacunkiem do polskości i polskiej historii.

Twoje cele
  • Podasz istotne fakty z życia i twórczości Jarosława Rymkiewicza.

  • Poznasz informacje na temat nagrodzonego tomiku wierszy polskiego poety.

  • Dokonasz analizy i interpretacji utworu Mogiła Ordona.

  • Wykażesz związek Mogiły OrdonaRedutą Ordona.