Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1DsyeYcZG25s
Fotografia przedstawia pięć osób leżących na trawniku. Postaci ukazane są z perspektywy od góry. Leżą na plecach z rozłożonymi nogami. Stopa każdej osoby styka się ze stopą sąsiada. Leżący układają się w pięcioramienną gwiazdę.

Motywy literackie: przyjaźń

Źródło: domena publiczna.
Tadeusz Kotarbiński Medytacje o życiu godziwym

Miłość to dwie dusze
w jednym ciele,
przyjaźń – to jedna dusza
w dwóch ciałach.

wst Źródło: Tadeusz Kotarbiński, Medytacje o życiu godziwym, Warszawa 1986.

Niemal od początku dziejów literatury pisarze stawiali pytania: czym jest przyjaźń? Jaką rolę odgrywa w naszym życiu? Czym różni się od miłości? W jaki sposób poznajemy prawdziwych przyjaciół? Odpowiedzi były tak różne jak ich twórcy. Inaczej widział to Homer, inaczej autorka Harry’ego Pottera. Ale obok różnic zauważalne są także wspólne przekonania, niezależne od rangi utworów czy czasu ich powstania. Niemal wszyscy zgodziliby się, że przyjaźń jest jedną z najważniejszych wartości w życiu człowieka – wzbogaca nas i trudniej bez niej żyć niż bez miłości.

Twoje cele
  • Powtórzysz wiadomości związane z realizacją motywu przyjaźni w literaturze.

  • Wyjaśnisz rolę motywu przyjaźni w literaturze różnych epok.

  • Zredagujesz wypowiedź pisemną na temat przyjaźni jako motywu w literaturze i sztuce.