Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RlIqKTzYqBB4E
Zdjęcie przedstawia zestaw pięciu tuszy, które zostały naniesione na płytkę TLC umieszczoną w zlewce, na której dnie znajduje się rozpuszczalnik. W zależności od powinowactwa do fazy stałej na płytce i rozpuszczalnika, barwniki zawarte w tuszach znajdują się na różnych wysokościach. Na płytce znajdują się częściowo podzielone różnobarwne plamki.

Chromatograficzny wykrywacz

Chromatografia cienkowarstwowa pozwala na rozdział barwników.
Źródło: dostępny w internecie: www.pinterest.com, domena publiczna.

Jak sądzisz, dlaczego w tytule pojawił się zapis: „chromatograficzny wykrywacz”? Czy wiesz, że aby odkryć źródło pochodzenia narkotyków, specjaliści kryminalistyki analizują ich skład pod kątem zawartych zanieczyszczeń? A może wiesz, jaką metodę stosuje się podczas kontroli antydopingowej? Jak się wówczas wykrywa niedozwolone substancje we krwi, pocie, moczu i ekstrakcie z włosów sportowców? Czy zastanawia Cię to, na jakiej zasadzie działa test ciążowy?

Twoje cele
  • Poznasz pojęcia stosowane w chromatografii: faza stacjonarna i ruchoma, elucja, analit, rozdzielana mieszanina, adsorpcja.

  • Dowiesz się, gdzie w życiu zastosowanie ma chromatografia.

  • Zapoznasz się z etapami analizy metodą chromatografii kolumnowej.

  • Wskażesz, jakie są zasady rozdzielania mieszanin metodą chromatografii kolumnowej. Wskażesz metodę stosowaną do znalezienia optymalnych warunków dla chromatografii kolumnowej.