Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby udostępnić materiał Dodaj całą stronę do teczki
RRPBbwtnnNxEX
Zdjęcie przedstawia kwiat czerwonej róży.

Doktryna socjalistyczna

Czerwona róża – jeden z symboli ruchu socjaldemokratycznego
Źródło: domena publiczna.

Eksperci analizujący genezę socjalizmu często odwołują się do bardzo wczesnych okresów rozwoju cywilizacyjnego ludzkości. Zalążki myśli socjalistycznej dostrzegają w poglądach Platona czy organizacji pierwszych gmin chrześcijańskich opartych na wspólnocie.

Geneza współczesnego socjalizmu, który narodził się wskutek rewolucji francuskiej i rewolucji przemysłowej, wiąże się z genezą doktryny komunistycznej. Jest to być może jedna z przyczyn tego, że w potocznym rozumieniu często nie potrafimy rozróżnić idei zawartych w obu doktrynach i używamy tych nazw wymiennie, przez co popełniamy elementarny błąd. Konflikt między zwolennikami obu doktryn zaostrzył się pod koniec XIX w. Przyczynami tego podziału były zmiany społeczne związane z rozwojem kapitalizmu i pogłębieniem zróżnicowania w poziomie życia poszczególnych warstw społecznych, również wewnątrz klasy robotniczej. Ważnym elementem zmian w świadomości było również rozszerzanie praw wyborczych na kolejne grupy majątkowe.

Początki doktryny socjaldemokratycznej wiążą się z podziałem na nurt rewolucyjny i reformistyczny dokonany w ruchu robotniczym pod koniec XIX w., po zwołaniu II Międzynarodówki Socjalistycznej.

Twoje cele
  • Określisz zmiany społeczne, które wpłynęły na narodziny socjaldemokracji.

  • Zdefiniujesz zasady doktryny socjaldemokratycznej.

  • Ocenisz wolność jednostki w doktrynie socjaldemokratycznej.

Aplikacje dostępne w
Pobierz aplikację ZPE - Zintegrowana Platforma Edukacyjna na androida