Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R19f3zBv9BSPH
Zdjęcie przedstawia koncert zespołu muzycznego. Na scenie znajdują się muzycy. Widownia się bawi, tańczy. Scena spowita jest sztucznym dymem i czerwonym światłem.

Kultura masowa

Źródło: Sebastian Ervi, domena publiczna.

Materiał jest częścią serii „Inne spojrzenie”.

Ignacy Karpowicz

Żyjemy w środowisku popkulturowym, co nie oznacza, że droga do kultury trudniejszej w odbiorze została zamknięta. Może Pan przecież nie oglądać telewizji, nie chodzić do kina na bieżące produkcje, nie słuchać radia zet, nie czytać książek o wampirach, nie być na czasie z wiadomościami z pudelka. Może Pan żyć wygodnie i bezpiecznie w oddaleniu od kiczu i tandety. Czy jednak warto się „wykluczyć” ze świata pop? Moim zdaniem nie. Świat pop – to oczywiste – ogłupia człowieka, głównie na ten sposób, że człowieka rozleniwia i usypia.

karpowicz Źródło: Ignacy Karpowicz. Cytat za: Grzegorz Butkiewicz, Nowy plastikowy świat, studnia.net.pl.

Jako członek społeczeństwa na co dzień masz do czynienia z kulturą masową. Pomyśl o tym, czym ona jest i jaki ma wpływ na ciebie. Czy zgadzasz się z przytoczonym cytatem?

Twoje cele
  • Przeanalizujesz cechy kultury masowej.

  • Porównasz kulturę masową i wysoką.

  • Ocenisz znaczenie kultury masowej dla współczesnego odbiorcy.