Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RivQ1JkejUfS9
Zdjęcie przedstawia dwie dłonie, trzymające odpowiednio: lewa kolbę Erlenmayera z jasnozieloną cieczą, prawa szklaną probówkę z niebieską cieczą. Po środku znajduje się kolba Erlenmayera z pomarańczowo‑czerwoną cieczą, do której wlewane będą zielona i niebieska ciecz.

Czy woda może pełnić rolę zasady?

Według teorii BrønstedaLowry'ego woda posiada właściwości amifprotyczne.
Źródło: dostępny w internecie: www.wallpaperflare.com, domena publiczna.

Monotlenek diwodoru – poprawna, aczkolwiek rzadko używana nazwa pewnego związku chemicznego, bez którego nie byłoby życia na Ziemi. Jest zbudowany z dwóch atomów wodoru i jednego atomu tlenu. Mowa tutaj oczywiście o wodzie, ponieważ to właśnie ona pełni kluczową rolę w organizmach żywych, jest także rozpuszczalnikiem wielu substancji, a także środowiskiem, w którym zachodzą reakcje chemiczne. Na pozór niewielka cząsteczka wody posiada tak szeroki zakres zastosowań. Co zatem łączy wodorotlenek sodu i wodę? Woda w pewnych warunkach, podobnie jak wodorotlenek sodu, może również pełnić rolę zasady. Dlaczego tak się dzieje?

Twoje cele
  • Zidentyfikujesz kwasy i zasady oraz sprzężone z nimi pary wg teorii Brønsteda‑Lowry’ego.

  • Wykorzystasz teorię kwasów i zasad BrønstedaLowry'ego do zapisania równania reakcji dysocjacji.

  • Uzasadnisz, dlaczego niektóry indywidua chemiczne są amfolitami (mają zdolności amfiprotyczne).