Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RKDE1M35PXXOJ
Na zdjęciu znajduje się pole, które porastają rośliny o dość wysokich, pionowych zielonych łodygach, drobnych liściach i drobnych żółtych kwiatach osadzonych na czubkach rośliny. Jest to rzepak.

Wykorzystanie roślin przemysłowych

Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, Pixabay License, https://pixabay.com/pl/service/terms/#license.

Rolnictwo jest utożsamiane z produkcją roślinną i zwierzęcą. Rośliny uprawiane są między innymi w celu zaspokojenia potrzeb żywnościowych ludzi i zwierząt. Jednakże stosuje się je także jako surowiec w przemyśle, nie tylko spożywczym, ale przede wszystkim: olejarskim, cukrowniczym, włókienniczym itd. Po zapoznaniu się z niniejszym e‑materiałem będziesz potrafił opisać zastosowanie roślin przemysłowych.

RT0bw5P0o4DWF
Olej rzepakowy jest nie tylko wykorzystywany w naszych kuchniach dosmażenia, do sałatek czy do pieczenia ciast, ale również znajduje swojezastosowanie w przemyśle spożywczym (do wytworzenia produktów, które trzebausmażyć, np. frytek, chipsów) czy do produkcji paliw technicznych.
Źródło: autor – Daniel Schwen - praca własna, CC BY-SA 2.5, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/, dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rapsfeld_2007.jpg.
Twoje cele
  • Wymienisz i skategoryzujesz rośliny przemysłowe. Poznasz rośliny przemysłowe uprawiane na świecie.

  • Zaproponujesz przykłady zastosowania różnych roślin przemysłowych. Dowiesz się, w jakich celach przemysłowych używane są rośliny.

  • Porównasz zastosowanie roślin przemysłowych należących do tych samych kategorii.