Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1TZNj7OxLXZp
Fotografia przedstawia wnętrze synagogi. Jest to jasno oświetlone pomieszczenie, zaprezentowane z perspektywy od góry. Pośrodku u dołu znajduje się niewielkie, ogrodzone wzniesienie. Na jego szczycie umieszczono pulpit. Leżą na nim otwarte księgi i zwoje oraz siedmioramienny świecznik. Stoi tu pięć osób w różnym wieku. W głębi pomieszczenia znajduje się zasłaniana wnęka pełniąca funkcję ołtarza. U góry znajduje się balkon. Wzdłuż ściany z licznymi, witrażowymi oknami stoją drewniane ławki. To część świątyni przeznaczona dla kobiet.

Problematyka antysemityzmu w piśmiennictwie pozytywistycznym na przykładzie utworu Marii Konopnickiej Mendel Gdański

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Hasła dotyczące asymilacji Żydów w Rzeczypospolitej pojawiły się już w czasie Sejmu Wielkiego (1788–1792). W drugiej połowie XIX wieku ziemie polskie były największym w Europie skupiskiem ludności żydowskiej, a problem asymilacji ciągle nie tracił na swej aktualności. Ludność żydowskiego pochodzenia stanowiła wówczas ponad 14% ludności Królestwa Polskiego i 11% mieszkańców Galicji.

Pisarze i publicyści okresu pozytywizmu często poruszali problematykę żydowską w swoich tak publicystycznych, jak i narracyjnych utworach. Jedną z pierwszych autorek piszących na ten temat była Eliza Orzeszkowa. W rozprawie O Żydach i kwestii żydowskiej podkreślała bogactwo kultury polskich Żydów i szukała recepty na antysemityzm Polaków, wynikający jej zdaniem głównie z wzajemnego niezrozumienia.

Twoje cele
  • Ustalisz, jaka była geneza powstania noweli Marii Konopnickiej Mendel Gdański.

  • Określisz, jak wyglądały stosunki polsko‑żydowskie w 2. połowie XIX wieku.

  • Poznasz źródła napięć i konfliktów pomiędzy Żydami i Polakami w XIX wieku.

  • Przeanalizujesz fragmenty noweli Mendel Gdański, zwracając uwagę na punkt widzenia Mendla oraz występujących w utworze Polaków.