Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RwDjBtjb2e3Vd
Zdjęcie przedstawia grupę dwóch tancerzy i trzech tancerek, która jest w trakcie wykonywania występu tanecznego. Tancerze i tancerki są ubrani w czarne stroje. Tło zdjęcia jest czarne.

Maurice Merleau‑Ponty – fenomenologia percepcji

Źródło: domena publiczna.

Prace Maurice'a Merleau‑Ponty'ego są powszechnie kojarzone z ruchem filozoficznym zwanym egzystencjalizmem i podjętą przez niego próbą zbadania konkretnych doświadczeń, percepcji i trudu ludzkiej egzystencji. Obecnie jednak to jego analizom fenomenologicznym poświęca się coraz więcej uwagi, ponieważ zachowują aktualność w dziedzinach tak różnych jak kognitywistykakognitywistykakognitywistyka, etyka, ekologia, socjologia i psychologia. Wszystkie te dziedziny spaja u Merleau‑Ponty'ego jeden cel: dążenie do stworzenia radykalnego opisu ucieleśnionego doświadczenia.

Twoje cele
  • Poznasz podstawy filozofii percepcji Maurice'a Merleau‑Ponty'ego.

  • Dowiesz się, czym jest ucieleśniona inteligencja i jaki jest jej związek z poznaniem.

  • Zrozumiesz, dlaczego Merleau‑Ponty starał się odsunąć od empiryzmu i idealizmu.

  • Przeanalizujesz wyniki badań naukowych, których wnioski przemawiają za stanowiskiem Merleau‑Ponty'ego.

kognitywistyka