Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RzvWcVEVGbo4T
Zdjęcie przedstawia witraż z parą młodych ludzi. Mężczyzna stoi obok kobiety. Wącha trzymaną przez nią różę.

Słynne monologi Romea. Romeo i Julia Williama Szekspira

Witraż przedstawiający Romea i Julię, Eugen Börner, 1912 r., Muzeim Ritterhaus w Offenburgu
Źródło: dostępny w internecie: Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 4.0.

Istnieje pewien towarzyski paradygmat1paradygmat związany z prezentacją osób w towarzystwie. Kiedy dziewczyna przedstawia się jako Julia, wielu bezwiednie pyta: „A gdzie twój Romeo?”. Czy obydwa imiona zawsze już będą się kojarzyć z tragiczną historią miłosną?

Wiele młodych kobiet marzy o romantycznej miłości i kochanku wiernym aż po grób, a mnóstwo książek, filmów, oper i musicali w mniej lub bardziej realistyczny sposób odpowiada na to archetypiczne pragnienie. Mężczyźni często mają kompleks Romea. Nie potrafią przecież tak pięknie wypowiadać kwestii miłosnych, jak to czynił amant2amant z Werony. Umiejętność mówienia o uczuciach i wyznawania afektów3afektów wydaje się dziś sztuką, która trafiła do lamusa4lamusa. Ale czy nie jest nam wciąż potrzebna? Warto wiedzieć, co i w jaki sposób mówi Romeo, że w kilka godzin zyskuje miłość i aprobatę upragnionej dziewczyny, gotowej poświęcić dla niego swoją reputację, rodzinę, a nawet życie.

Twoje cele
  • Przeanalizujesz słynne monologi Romea.

  • Wyjaśnisz rolę monologów w dramacie Szekspira.

  • Omówisz cechy monologu w dramatach.

1
2
3
4