Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1DwpJ3EIe18L
Obraz przedstawia mężczyznę w średnim wieku z jasnymi, falującymi włosami z przedziałkiem po lewej stronie. Mężczyzna na też jasne wąsy, zakręcone na końcach. Ubrany jest w mundur z założonym napierśnikiem w kolorze czarnym. Prawą rękę ma wyciągniętą do przodu, a dłoń w białej rękawicy trzyma opartą o trzonek laski. Na szyi odznaki w kształcie krzyża. Na ramieniu czerwone sukno. Na ramionach błękitny płaszcz.

Weltpolitik. Rywalizacja mocarstw i antagonizmy na arenie międzynarodowej

Portret Wilhelm II autorstwa Maxa Konera.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

W 1888 r. na tron Cesarstwa Niemieckiego wstąpił Wilhelm II. My, Hohenzollernowie bierzemy naszą władzę od Boga i mamy wynikające z tego obowiązki wobec niego. Natchniony tym przekonaniem, jestem zdecydowany sprawować władzę *– mówił podczas uroczystości koronacyjnej. Nowy cesarz lubił, kiedy przedstawiano go w mundurze. Od dzieciństwa wykazywał zainteresowanie służbą wojskową i poddawany był ćwiczeniom w armii pruskiej. Dużą trudność sprawiała mu sparaliżowana lewa ręka i zaburzony mechanizm równowagi. Do końca życia potrzebował pomocy przy jedzeniu i ubieraniu się. Niektórzy historycy twierdzili, że z powodu tej niepełnosprawności Wilhelm cierpiał na różne kompleksy, które sobie rekompensował, rzucając buńczuczne hasła i demonstrując swoją władzę oraz siłę Cesarstwa. Wilhelm II pchnął Niemcy na zupełnie nowe tory w polityce zagranicznej, rozpoczynając tym samym okres wielkiej rywalizacji mocarstw na arenie międzynarodowej i doprowadzając do eskalacji antagonizmów między potęgami europejskimi.

Indeks górny * tekst dostępny online: polskieradio.pl Indeks górny koniec

RAbUiaCRw0mlg1
Linia chronologiczna przedstawia następując wydarzenia. Lata 1853‑1856 Wojna krymska. Rok 1862 Przyjęcie urzędu premiera Prus przez Ottona von Bismarcka. Rok 1871 Proklamowanie powstania Cesarstwa Niemieckiego. Rok 1888 Wstąpienie na tron Cesarstwa Niemieckiego Wilhelma drugiego.  Rok 1905 pierwszy kryzys marokański. Rok 1911 Powstanie w Maroku oraz drugi kryzys marokański. Lata pomiędzy 1914‑1918 Pierwsza wojna światowa.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Wytłumaczysz, co miał na myśli kanclerz niemiecki, gdy mówił, że Niemcy też chcą mieć „swoje miejsce pod słońcem”.

  • Scharakteryzujesz znaczenie, jakie mogła mieć w XIX w. budowa linii kolejowej.

  • Omówisz założenia polityki zagranicznej Niemiec w II połowie XIX wieku - Weltpolitik.

  • Przedstawisz działania innych państw w dobie rywalizacji o wpływy na arenie międzynarodowej, w tym w koloniach.

  • Ocenisz, ile słuszności mają ci, którzy twierdzą, że Wilhelm II to człowiek, który był „niepoważny, niedojrzały emocjonalnie, nienadający się do cesarskiej funkcji”.