Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R36JtjD0UnCOU
Ilustracja przedstawia mapę dwóch półkul. Na każdej z nich inne zwierzęta symbolizujące znaki zodiaku.

Charakterystyka wybranych koncepcji jońskich filozofów przyrody

Mapa nieba z XVII wieku autorstwa holenderskiego kartografa Frederika de Wita
Źródło: 1670, domena publiczna.

Czy należysz do ludzi, którym ciągle brakuje czasu? Wstajesz rano z poczuciem, że tak wiele wydarzyło się od momentu, w którym zasnąłeś? Czy może raczej czujesz, że tak naprawdę nie dzieje się nic? Żyjemy w bardzo dynamicznych czasach i z łatwością możemy zauważyć, że każdego dnia powstają nowe rzeczy i rodzą się kolejne idee.

Świat zdaje się być w nieustającym ruchu. Jednak pewne rzeczy jawią się jako bardziej stałe: ogień zawsze jest ogniem, niezależnie od tego, co lub kto go wywoła, budowle sprzed wieków wytrzymują więcej niż trzy lata temu postawiona altana w ogrodzie, a wulkany od zawsze przypominają człowiekowi, że nie może podporządkować sobie Ziemi. Czy świat, rzeczywistość dzieli się zatem na to, co stałe, i na to, co zmienne? Z tego pytania i prób odpowiedzi na nie narodziła się filozofia. Pierwszym badaczem, który postanowił odnaleźć zasadę wszystkich bytów, arché, a którego dzięki pismom Arystotelesa zapamiętała historia, był Tales.

Zapraszam cię na spotkanie z trzema filozofami: Talesem, Anaksymandrem i Anaksymenesem. Dowiesz się, co łączyło owych myślicieli, a w jakich kwestiach się różnili.

Twoje cele
  • Poznasz jedne z najważniejszych pojęć w starożytnej filozofii: archéphysis.

  • Omówisz trzy koncepcje dotyczące zasady świata: woda, apeiron i powietrze jako arché.

  • Wykonasz czynności charakterystyczne dla myślenia filozoficznego pierwszych filozofów: 

    • sformułujesz pytanie filozoficzne; 

    • poszukasz argumentów na rzecz rozwiązania problemu wyrażonego w pytaniu; 

    • zdefiniujesz pojęcie filozoficzne.