Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RRqbnJYRqLDwx
Fotografia przedstawiająca czołg. Po lewej stronie pojedyncza armata czołgowa, umieszczona w obrotowej wieży. Z otworów w wieży wyłaniają się dwaj umundurowani mężczyźni w hełmofonach na głowach. Za ich plecami zamontowany jest karabin maszynowy. W tle las.

Uwarunkowania polityki bezpieczeństwa narodowego Polski

Źródło: domena publiczna.

Bezpieczeństwo państwa jest jednym z najważniejszych elementów racji stanu Rzeczypospolitej Polskiej. Powinno być rozumiane bardzo szeroko, a zatem nie tylko jako przygotowanie militarne do odparcia zbrojnej agresji, ale także na przykład jako troska o zdrowie i edukację społeczeństwa. Współczesną areną walki o bezpieczeństwo narodowe jest w równym stopniu nowoczesna armia, jak i niezależność energetyczna czy poziom życia obywateli. Elementów polityki bezpieczeństwa jest zresztą o wiele więcej, a sukces w tym obszarze można osiągnąć, współdziałając ze sobą dla dobra ojczyzny i przyszłych pokoleń, które żyjąc w suwerennym państwie, będą mogły czerpać z całego bogactwa Rzeczypospolitej Polskiej.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz cele w zakresie bezpieczeństwa Polski.

  • Przeanalizujesz narodowy potencjał strategiczny.

  • Porównasz elementy środowiska bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej.

  • Sklasyfikujesz koncepcje działań i przygotowań strategicznych.