Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RUq7wd3TAGNyF
Obraz przedstawia krajobraz górski. Na pierwszym planie widoczne jest jezioro. Jest one otoczone górami. Cześć zboczy porastają drzewa iglaste. Na drugim planie widać skaliste masywy górskie.

Rewolucja Pyrrona

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Czy zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób w rozwoju filozofii dochodzi do wielkich rewolucji? Oczywiście jest niezbędne, aby filozof miał wyczucie nagłych, głębokich przemian społecznych – musi przecież nadążać za duchem swych czasów. Ale czy wystarczy przenikliwość myśliciela, aby proponowana przez niego rewolucja się powiodła? Oczywiście, że nie.

Było już wielu „rewolucjonistów”, którzy nikogo za sobą nie pociągnęli. O sukcesie działań danego myśliciela świadczy bowiem nie tylko świadomość zachodzących zmian społecznych, politycznych i kulturowych, ale także – dawanie na nie odpowiedzi, które będą satysfakcjonowały ludzi mu współczesnych. I na tym polegał sukces Pyrrona.

Twoje cele
  • Uporządkujesz swoją wiedzę na temat sceptycyzmu.

  • Utrwalisz wiedzę z zakresu filozofii sceptyków.

  • Przeanalizujesz argumenty Pyrrona przeczące możliwości poznania świata i tworzeniu nauki.

  • Porównasz argumenty za i przeciw wobec sceptycznego pojmowania rzeczywistości.