Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1bPJgMxRTzxc
Zdjęcie przedstawiające mały wodospad, woda spływa po skałach, na brzegu oraz w oddali znajduje się różnorodna roślinność.

Jak zmienia się entropia w reakcjach zachodzących samorzutnie?

Reakcja chemiczna, która zachodzi bez dostarczania energii z zewnątrz, i która zmierza do stanu równowagi chemicznej, jest jednym z rodzajów procesów samorzutnych.
Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.

Czy wiesz, że jedną z samorzutnych reakcji jest przemiana diamentu w grafit? Jeśli poczekalibyśmy wystarczająco długo, to zaobserwowalibyśmy, jak te piękne kamienie zmieniają się w coraz bardziej stabilną formę węgla, czyli właśnie grafit. Czy wiesz, że Clausius wprowadził specjalną funkcję, która pomaga w określaniu samorzutności procesów? Ta funkcja to entropia. Co ciekawe, entropia całego wszechświata cały czas rośnie. To, że umieramy, jest także winą dążenia entropii do wzrostu. W pewnym sensie jest ona miarą nieporządku. Jej wzrost zawsze towarzyszy zwiększaniu się stopnia nieuporządkowania układu. Jeśli te informacje wydają Ci się skomplikowane – przejdź do lekcji, by poznać i usystematyzować wiedzę z tego zakresu.

Twoje cele
  • Zdefiniujesz pojęcie samorzutności reakcji.

  • Wymienisz przykłady reakcji samorzutnych.

  • Obliczysz zmianę entropii w czasie reakcji i ocenisz jej samorzutność.