Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RbbCWFpJprrS91
Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Spór towarzyszy nam na co dzień. Spieramy się w kwestii poglądów politycznych, w sprawie organizacji wspólnie spędzanego czasu ze znajomymi i rodziną, odnośnie do właściwych sposobów rozwiązania określonego problemu… Żyjemy w kulturze, która wysoko ceni indywidualizm, zatem wymaga się od nas, byśmy w licznych kwestiach mieli własne stanowisko, byśmy rozpoznawali i wyraźnie wyrażali swoje potrzeby, bronili swoich praw, zmierzali do osobiście wyznaczonych celów… Gdy przekonaniu o własnym prawie do indywidualnych wyborów towarzyszy przekonanie o analogicznym prawie innych ludzi, mamy do czynienia z liberalną postawą światopoglądową. Jeśli jednak tak bardzo skupiamy się na tym, że:

Tadeusz Różewicz List do ludożerców

[...]
Ja mnie mój moje
Mój żołądek mój włos
Mój odcisk moje spodnie
Moja żona moje dzieci
Moje zdanie
[...]

fil5 Źródło: Tadeusz Różewicz, List do ludożerców.

to trudno pamiętać i rozumieć, że

Tadeusz Różewicz List do ludożerców

Inni ludzie też mają
Dwie nogi i siedzenie.

fil5 Źródło: Tadeusz Różewicz, List do ludożerców.

I nierzadko bardzo liberalnemu nastawieniu do siebie i przysługujących nam prerogatyw towarzyszą oczekiwania, że inne osoby powinny ustąpić nam miejsca, dostępu do upragnionych dóbr i  w ogóle ustąpić. Spory są powszechne, ale także zróżnicowane ze względu na to, jak są prowadzone. Arthur Schopenhauer przyjrzał się tym, które prowadzimy z perspektywy „ludożerczej”. Sprawdźmy, do jakich rozwiązań doszedł.

Twoje cele
  • Dowiesz się, czym jest Erystyka jako tekst filozoficzny autorstwa Schopenhauera oraz czym jest erystyka jako określone zachowanie komunikacyjne.

  • Zrekonstruujesz obecne w Erystyce założenia antropologiczne Schopenhauera.

  • Zrekonstruujesz różne formy oddziaływania perswazyjnego.