Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1eJsi03Aky9H
Grafika przedstawia szklaną butelkę z bezbarwną cieczą, po lewej stronie wzór strukturalny pirydyny, a po prawej jej model kulkowo-pręcikowy. W modelu atomy węgla reprezentowane są przez szare kulki, atomy wodoru przez białe, zaś atom azoty przez kulkę niebieską. Cząsteczkę tworzy pięć atomów węgla i jeden atom azotu, z których to zbudowany jest sześcioczłonowy pierścień aromatyczny, do każdego z atomów węgla przyłączony jest jeden atom wodoru.

Co to jest nukleofil?

Pirydyna występuje w postaci bezbarwnej i higroskopijnej cieczy, o nieprzyjemnym zapachu i bardzo silnych właściwościach nukleofilowych.
Źródło: LHcheM, zmienione, dostępny w internecie: commons.wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0.

Reakcje zachodzące w chemii organicznej mogą być klasyfikowane ze względu na mechanizm. Pozwala to na szybką ocenę warunków przeprowadzania reakcji, nawet w przypadku skomplikowanych procesów. Jedną z metod, która umożliwia kwalifikowanie mechanizmów reakcji jest rozpoznawanie czynnika atakującego, prowadzącego do utworzenia nietrwałego stanu pośredniego.

Twoje cele
  • Wywnioskujesz, jakie kryteria musi spełnić cząsteczka lub jon, aby mogła pełnić rolę nukleofila.

  • Preanalizujesz przykłady reakcji zachodzących według mechanizmu nukleofilowego.

  • Wskażesz nukleofil w równaniach reakcji.