R10cRY5WN47N7
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia na pierwszym planie płaskie kamienie ułożone w stos, na dalszym planie morze i horyzont. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "W jaki sposób wykorzystać prawo powszechnego ciążenia do opisu oddziaływania grawitacyjnego?".

W jaki sposób wykorzystać prawo powszechnego ciążenia do opisu oddziaływania grawitacyjnego?

Czy to nie ciekawe?

Ciała posiadające masę przyciągają się wzajemnie siłą grawitacji. Prawdą więc jest to, że łóżko przyciąga nas rano (i nie tylko rano), z siłą o takiej samej wartości, z jaką my przyciągamy łóżko (Rys. a.).  Siła ta jest jednak zbyt mała, by można ją było zmierzyć. Co innego Ziemia, której masa jest ogromna i której siłę przyciągania odczuwany w każdej chwili naszego życia, choć przyzwyczajenie sprawia, że zupełnie o tym nie myślimy. W niniejszym materiale zastanowimy się, jak wygląda opis oddziaływania grawitacyjnego z wykorzystaniem prawa powszechnego ciążenia.

RtmRe9Wo8LoTo
Rys. a. Kot, tak samo jak człowiek, jest przyciągany przez łóżko siłą grawitacyjną. Prawdą jest też to, że i on przyciąga łóżko z siłą o takiej samej wartości lecz przeciwnie skierowaną. [źr.: pixabay.com]
Twoje cele

Zapoznanie się z treścią tego materiału sprawi, że:

  • dowiesz się, czym jest prawo powszechnego ciążenia,

  • zrozumiesz, od czego zależy siła grawitacji,

  • zastosujesz zdobyte wiadomości do opisu prostych sytuacji, z jakimi masz do czynienia w życiu codziennym.