Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RQjrXGePRL3V9
Obraz przedstawia wojowników jadących na koniach. Są ubrani w zbroje, a na głowach mają hełmy. Są uzbrojeni w tarcze miecze i włócznie.

System obronny: drużyna i grody

Obraz Michała Byliny (1904‑1982) pt. Bolesławowa drużyna.
Źródło: Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, domena publiczna.

Słowianie od niemal początku pojawienia się ich w źródłach pisanych (u historyka bizantyjskiego Prokopiusza z Cezarei oraz rzymskiego kronikarza Jordanesa) występowali jako wojownicy, którzy bez litości atakowali swoich wrogów, często z dużym powodzeniem. Było to możliwe dzięki bardzo dobrej organizacji wojskowej i jej podstawowej jednostce, jaką stanowiła drużyna. Ponieważ jednak i oni sami nie raz padali ofiarą najazdów, dlatego niezbędnym okazało się stworzenie sieci grodów, w których mogłaby się schronić ludność oraz wojownicy, broniący osady, a zatem i zajmowanego przez nich terytorium.

R6G3nfoldVqrA1
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia. Od czwartego do piątego wieku, ukształtowanie się kultury słowiańskiej. Od piątego do szóstego wieku, zamieszkanie ziem polskich przez Słowian.  Od dziesiątego do jedenastego wieku, utworzenie państwa Polan.  960 rok, objęcie władzy nad państwem Polan przez Mieszka pierwszego.  966 rok, chrzest Polski. 972 rok, bitwa pod Cedynią.  1017 rok, obrona Niemczy. 1038 rok, najazd wojsk Brzetysława na Polskę.  1109 rok, oblężenie Głogowa.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Scharakteryzujesz słowiańską drużynę i jej zadania.

  • Wyjaśnisz znaczenie drużyny oraz systemu grodów dla funkcjonowania Słowian i państwa pierwszych Piastów.

  • Przedstawisz ciekawostki językowe związane z tym zagadnieniem – np. pierwotne znaczenie słowa „drugi”.