Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rcv1EbUERtyV3
Zdjęcie przedstawia harfę, czyli instrukment strunowy. Harfa jest bogato zdobiona, a w tle znajdują się półki z książkami.

Jakie praktyczne zastosowanie posiada chlor?

W XIX w. chlor był wykorzystywany na potrzeby produkcji strun do instrumentów muzycznych, takich jak skrzypce czy harfy.
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Na początku XIX w. struny do instrumentów muzycznych wykonywane były z odpowiednio spreparowanych wnętrzności zwierząt. Jednak podczas całego procesu produkcji przygotowany materiał zaczynał gnić i towarzyszył temu nieprzyjemny zapach. Aby temu zapobiec, w 1820 r. Francuskie Stowarzyszenie Przemysłu Krajowego ogłosiło konkurs na zaproponowanie metody, która by spowolniła cały cykl. Konkurs wygrał młody francuski farmaceuta, Antoine‑Germain Labarraque, który odkrył, że wykorzystanie w tym celu wodnych roztworów chloru zapobiegało nie tylko powstawaniu nieprzyjemnego zapachu, ale również spowalniało procesy gnilne. Czy zastanawiasz się, jakie jeszcze zastosowania ma chlor?

Twoje cele
  • Przypomnisz najważniejsze właściwości chloru.

  • Powiążesz właściwości chloru z jego zastosowaniami.

  • Przedstawisz równania reakcji chemicznych, którym podlega chlor w miejscach jego praktycznego zastosowania.