R1Aj4MnGrdjcJ
Zdjęcie przedstawia białe czołgi, z których wystają uzbrojeni żołnierze. Czołgi mają flagi ONZ oraz litery UN namalowane na karoserii. Jadą przez piaszczystą drogę, na której są rozrzucone śmieci.

Konflikty międzynarodowe i etniczne na obszarze Afryki – Sudan

Źródło: United Nations Photo, licencja: CC BY-NC-ND 2.0.

Sudan przez dziesięciolecia był krajem wyraźnie podzielonym na dwie części: północną i południową. Jego granice wyznaczały odmienne: religia, kolor skóry mieszkańców, kultura i tradycja. Funkcjonowały też dwie kategorie obywateli: pełnoprawni mieszkańcy północy – arabscy Sudańczycy, i „ci gorsi” z południa – chrześcijanie i animiści. Opór tych ostatnich trwał praktycznie od ogłoszenia przez Sudan niepodległości w 1956 r. do powstania najmłodszego kraju w Afryce – Sudanu Południowego w 2011 r. Dziś nadal ten region jest niestabilny: Sudan boryka się z konfliktem na wschodzie kraju (Darfur), Sudan Południowy z wojną domową, dodatkowo oba te kraje prowadzą ze sobą konflikt graniczny. To wszystko sprawia, że w Sudanie wyrosło już trzecie pokolenie, które nie wie, co to znaczy żyć w czasach pokoju.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz główne źródła i konsekwencje wojen domowych oraz konfliktów zbrojnych na obszarze Sudanu i Sudanu Południowego w XXI w.

  • Zlokalizujesz wojny domowe i konflikty etniczne na obszarze Sudanu i Sudanu Południowego w XXI w.

  • Przeanalizujesz przebieg najważniejszych konfliktów zbrojnych na obszarze Sudanu i Sudanu Południowego w XXI w.

  • Wyjaśnisz pojęcie: prawo szariatu.

  • Wskażesz warunki, jakie muszą zostać spełnione, aby został zaprowadzony pokój w tych krajach.