Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R18lU47hK4kEJ
Fotografia przedstawia starożytny budynek z balkonem, którego dach podparty jest kariatydami, czyli podporami architektonicznymi w formie postaci kobiecej, dźwigającymi na głowie element architektoniczny budowli.

Cechy etyki stoickiej

Kariatydy na ateńskim Akropolu
Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Pierwsze skojarzenie z hasłem „stoicyzm” – stoicki spokój. Co to jednak znaczy „spokój”? Stoicy mówili: być obojętnym na rzeczy obojętne. Ale czym są rzeczy obojętne? By się o tym dowiedzieć, powinienem najpierw poznać świat. Muszę przecież wiedzieć, co jest ważne, a co nieważne, co istotne, a co błahe, i jeszcze: co ma wpływ na moje życie, a co takiego wpływu nie ma. „Stoicki spokój” nie jest wynikiem ucieczki od świata, lecz badaniem go, nie ignorancją, lecz pragnieniem gruntownego poznania. W tym sensie spokój jest właściwym stosunkiem człowieka wobec rzeczy, czyli inaczej mówiąc: podporządkowaniem rozumowi i akceptacją tego, co niezależne od ludzkiej woli.

Twoje cele
  • Przeanalizujesz główne cechy etyki stoików.

  • Wskażesz na zależności stoickiej etyki i fizyki.

  • Rozpoznasz postawy, które spełniają stoickie kryteria etyczności.