W 1990 r. wojska irackie dokonały zbrojnej aneksji Kuwejtu. Działania te spotkały się ze zgodnym potępieniem ze strony opinii światowej. Odrzucenie przez prezydenta Iraku Saddama Husajna propozycji rozmów, groźba eskalacji agresji oraz realne zagrożenie odcięcia dostaw ropy naftowej skłoniły ONZ do wysłania do tego państwa wojsk międzynarodowych. W inwazji na Irak największy udział miały Stany Zjednoczone. Po niespełna dwóch miesiącach Kuwejt został wyzwolony, a na Irak nałożono sankcje gospodarcze. W 2003 r. Stany Zjednoczone postanowiły ponownie interweniować w Iraku. Tym razem jednak nie uzyskały mandatu Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Wyjaśnisz, dlaczego małe państwo, jakim jest Kuwejt, stało się przyczyną zorganizowania potężnej międzynarodowej interwencji zbrojnej.
Przeanalizujesz, dlaczego część państw uczestnicząca w pierwszej koalicji antyirackiej nie zaangażowała się w udział w drugiej wojnie w Zatoce Perskiej.
Wytłumaczysz, czym spowodowana była decyzja władz polskich, aby uczestniczyć w obu wojnach.
Opiszesz, jakie znaczenie polityczne i wizerunkowe miało dla Stanów Zjednoczonych szybkie zwycięstwo w pierwszej wojnie.