Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1XBKWhE2Pmcy
Zdjęcie przedstawia lodowiec oraz jego otoczenie. Lodowiec ma strome ściany i nieregularny kształt. Na powierzchni wody unoszą się liczne odłamki lodu. Na drugim planie wśród szczytów górskich znajduje się większy lodowiec.

Zjawisko cielenia się lodowca

Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.

Zapewne znane są tobie nagrania pokazujące moment odrywania się od zwartej pokrywy lodowca gigantycznych odłamów, które następnie wpadają do wód oblewających tereny okołobiegunowe i stają się górami lodowymi. Zazwyczaj takie materiały uświadamiają, że człowiek odpowiada za zmiany klimatu, które są widoczne między innymi na najzimniejszych obszarach naszej planety. Jednak warto mieć świadomość, że odrywanie się fragmentów lodowca, czyli tzw. cielenie się lodowca, jest również zjawiskiem całkowicie naturalnym, zależnym od różnorodnych przyczyn.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz definicję cielenia się lodowca.

  • Opiszesz przebieg poszczególnych faz cielenia się lodowca.

  • Podasz przyczyny cielenia się lodowca.