Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1NbpZwN5lu9G
Zdjęcie przedstawia metaliczny stront. Ma postać zlepionych ze sobą grudek.

Dlaczego berylowce są mniej reaktywne niż litowce?

Do berylowców należą pierwiastki, takie jak: beryl (Be), magnez (Mg), wapń (Ca), stront Sr), bar (Ba) i rad (Ra). Stront jest srebrzystoszarym metalem, podobnym do wapnia, ale bardziej miękkim. Na jego powierzchni, tak jak w przypadku glinu, tworzy się ochronna warstwa tlenków (pasywacja). Oczyszczona powierzchnia jest bardzo reaktywna – czysty stront reaguje wybuchowo z wodą i może zapalić się na powietrzu.
Źródło: dostępny w internecie: www.pse-mendelejew.de, domena publiczna.

Berylowce położone są w drugiej grupie układu okresowego, a należą do nich: beryl, magnez, wapń, stront, bar i rad. W przyrodzie nie występują w stanie wolnym, tylko w postaci minerałów, z których najbardziej rozpowszechnionym jest wapień CaCO3. Mimo zbliżonych właściwości do litowców, są od nich mniej reaktywne. Skąd wynikają różnice w ich reaktywności?

Twoje cele
  • Wymienisz nazwy i symbole pierwiastków należących do berylowców.

  • Przedstawisz reakcje, jakim ulegają berylowce.

  • Porównasz reaktywność berylowców względem litowców.