Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1KaALEId0bd4
Grafika przedstawiająca widać zakorkowane butelki z kolorowymi roztworami. W tle na czarnej tablicy są narysowane półstrukturalne wzory chemiczne, między innymi formaldehydu, bisfosfonianu, czy cyklicznego estru. Na blacie na pierwszym planie leży pipeta z ssawką, z której na blat wycieka żółty roztwór.

Czego dotyczy teoria kompleksu aktywnego?

Cechą wyróżniającą związki kompleksowe metali przejściowych jest ich barwa.
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Reakcje chemiczne to ciekawe zjawiska, chociaż niejednokrotnie bywają trudne do zrozumienia. Dzieją się na poziomie molekularnym, zatem ich przebiegu nie widać „gołym okiem”. Z początkowych substratów, przy stworzeniu korzystnych warunków i odczekaniu odpowiedniego czasu, otrzymujemy zupełnie nowe produkty. Jak to się dzieje? Czy wiesz, jaka teoria tłumaczy to zjawisko? A może wiesz, z jaką dziedziną chemii jest ono związane?

Twoje cele
  • Zdefiniujesz pojęcia związane z działem kinetyki chemicznej.

  • Przeanalizujesz wykres zależności zmian energii wewnętrznej od czasu.

  • Omówisz postulaty dotyczące teorii kompleksu aktywnego.