Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RWrdkxubZG4qo
Zdjęcie przedstawia gwieździste, nocne niebo. Widoczny jest samotnie stojący na ziemi człowiek, który z podniesioną głową obserwuje niebo.

Klasyczna filozofia niemiecka: Friedrich Wilhelm Joseph von Schelling – wprowadzenie

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Czy sztuka może być najwłaściwszym medium filozofii? Czy artysta dzięki intuicji estetycznej jest najbliżej dojrzenia Absolutu? Schelling uważał, że ludzka zdolność wytwarzania przedstawień warunkuje pojawienie się refleksji, czyli świadomości i myślenia. W ten sposób, poprzez ludzkie formy aktywności, przyroda zdobywa refleksję nad samą sobą. Tak właśnie ujawnia się „dusza świata”. Schellingiańska idea Absolutu jako wiecznej istoty, która - uprzedmiotawiając się w przyrodzie - miała istotne znaczenia w systemie Hegla, stanowiącego najpełniejszą postać idealizmu niemieckiego.

Twoje cele
  • Poznasz założenia filozofii Absolutu Schellinga.

  • Ocenisz znaczenie koncepcji Schellinga w rozwoju idealizmu niemieckiego.

  • Zrozumiesz koncepcję przyrody Schellinga.