Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1ZreCzfrsPFN
Zdjęcie przedstawia duży zamek z licznymi zabudowaniami i wieżami zbudowanymi z czerwonej cegły. Zamek otaczają liczne drzewa.

Archaizacja w powieściach historycznych Henryka Sienkiewicza

Zamek w Malborku
Źródło: Wojciech Kuźma, Fshoq!, licencja: CC BY 4.0.

Henryk Sienkiewicz w swoich powieściach historycznych stosował stylizację językową, która miała pomóc czytelnikom wczuć się w atmosferę określonej epoki, dostrzec jej koloryt, a także zrozumieć mentalność żyjących wówczas ludzi i ich system wartości. Studiując kroniki, dzienniki i dawne teksty literackie, zdobył specjalistyczną wiedzę na temat słownictwa i wyrażeń, które na przełomie wieku XIX i XX wyszły już z użycia. Znajomość języka danej epoki była dla pisarza warunkiem stworzenia języka powieści, który pozwoli wykreować barwną, wiarygodną wizję rzeczywistości i żywe, wielowymiarowe postaci.

Twoje cele
  • Dowiesz się, na czym polegała archaizacja języka powieści historycznych Henryka Sienkiewicza.

  • Poznasz typologię archaizmów i nauczysz się je odróżniać.

  • Przeanalizujesz rolę języka powieści historycznych Henryka Sienkiewicza w tworzeniu świata przedstawionego.