Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1X4YBOpuZh7b
Fotografia przedstawia płynącą rzekę, przez którą przechodzi most. Po obu stronach na brzegu rosną drzewa. W oddali widać dwa kościoły z wysokim wieżami, na których są krzyże. Kościół po lewej jest mniejszy i ma jedną wieżę. Kościół po prawej jest większy i ma dwie wieże. Między kościołami stoi dwukondygnacyjny budynek.

Z ciemności ku światłości - sztuka romańska i gotycka na ziemiach polskich

Ostrów Tumski we Wrocławiu, widok na katedrę św. Jana Chrzciciela i kościół św. Krzyża.
Źródło: Robert A.Mason, Wikimedia Commons, licencja: CC BY 2.5.

Wejście prowadzi przez zdobiony roślinnym ornamentem portal. Ku górze pnie się przysadzista kamienna wieża, zwieńczona krzyżem. Wnętrze tonie w mroku, przez wąskie okna ledwie sączy się światło. Proste, geometryczne formy, bez żadnych zbędnych detali. Nie minie nawet wiek, a bryła się wysmukli, wieże przybiorą strzelisty kształt. Mury przeprują niebotyczne okna, a dostające się przez nie światło zaleje całe wnętrze.

R141WRBmYrzje1
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia: Jedenasty wiek Pojawienie się stylu romańskiego. 1025 rok Koronowanie Bolesława Chrobrego na króla Polski. Lata 1034‑1058 Panowanie Kazimierza Odnowiciela. 1138 rok Rozpoczęcie rozbicia dzielnicowego Polski. Trzynasty wiek Pojawienie się stylu gotyckiego w Polsce. Lata 1477‑1489 Wykonanie Ołtarza kościoła Mariackiego w Krakowie.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Nauczysz się rozpoznawać dzieła sztuki romańskiej i gotyckiej.

  • Znajdziesz przykłady takich dzieł na mapie Polski i w swojej okolicy.

  • Ocenisz, czy warto inwestować w odbudowę i restaurację dzieł sztuki średniowiecznej w Polsce.

Aplikacje dostępne w
Pobierz aplikację ZPE - Zintegrowana Platforma Edukacyjna na androida