Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RVu0hZFK2adBd
Na zdjęciu jest szklana miska, do której wlewana jest oliwa. Obok miski leżą oliwki.

Czym kwasy karboksylowe różnią się od kwasów nieorganicznych?

Nienasycone kwasy karboksylowe ulegają reakcji uwodornienia wykorzystywanej przy „utwardzaniu” tłuszczów roślinnych.
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Reakcje tworzenia soli to reakcje wspólne zarówno dla kwasów karboksylowych, jak i kwasów nieorganicznych. Jak myślisz, czym one się różnią? Czy wiesz, że kwasy organiczne, w przeciwieństwie do nieorganicznych, ulegają redukcji i dzięki tej reakcji z wyższych kwasów karboksylowych możemy otrzymać m.in. alkohole wykorzystywane w produkcji detergentów? Na pewno pamiętasz, że związki organiczne mogą ulegać polimeryzacji. Czy wiesz, że w wyniku polikondensacji kwasu benzeno‑1,4‑dikarboksylowego otrzymujemy polimer służący do produkcji m.in. butelek plastikowych? Czy ciekawią Cię inne różnice pomiędzy kwasami karboksylowymi a kwasami nieorganicznymi? Jeśli tak, to ten temat na pewno Cię zainteresuje.

Twoje cele
  • Opiszesz różnice w budowie i właściwościach chemicznych kwasów karboksylowych i kwasów nieorganicznych.

  • Zaprojektujesz i wykonasz doświadczenie, dzięki któremu odróżnisz kwasy karboksylowe nasycone od kwasów karboksylowych nienasyconych.

  • Zaprojektujesz i wykonasz doświadczenie, którego wynik wykaże, że dany kwas organiczny jest kwasem słabszym, np. od kwasu siarkowego(VI) i mocniejszym od kwasu węglowego. Na podstawie wyników doświadczenia, określisz moc kwasów.