Wyznaczanie miejsca zerowego polega na wyszukaniu takiego argumentu x, dla którego funkcja przyjmuje wartość 0. Ta prosta operacja komplikuje się, gdy analizowana funkcja nie daje się jednoznacznie rozłożyć do postaci iloczynowej (która wprost wskazuje pierwiastki, czyli miejsca zerowe).
Jeżeli zależy nam na szybkim znalezieniu przybliżonych pozycji miejsc zerowych bez względu na stopień skomplikowania funkcji, dobrym sposobem jest użycie algorytmu numerycznego. Algorytm ten korzysta ze znanych już wartości funkcji dla pewnych argumentów w celu wyliczenia wartości dla innych argumentów lub sprawdzenia warunków zadania.
Przykładem takiego rozwiązywania problemu jest metoda bisekcji, która polega na określeniu przybliżonego miejsca zerowego w ustalonym przedziale. Wyniki znajdowane są za pomocą kolejnych przybliżeń.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w e‑materiale: Algorytmy numeryczne i przybliżoneAlgorytmy numeryczne i przybliżone.
Ciekawi cię, jak wyglądają implementacje algorytmów numerycznych i przybliżonych w różnych językach programowania? Zostały one omówione e‑materiałach:
Algorytmy numeryczne i przybliżone w języku C++Algorytmy numeryczne i przybliżone w języku C++,
Algorytmy numeryczne i przybliżone w języku JavaAlgorytmy numeryczne i przybliżone w języku Java,
Algorytmy numeryczne i przybliżone w języku PythonAlgorytmy numeryczne i przybliżone w języku Python.
Powtórzysz informacje dotyczące metody bisekcji.
Przeanalizujesz zapisane za pomocą pseudokodu rozwiązania zadań dotyczących przybliżania drogi opisanej przy użyciu funkcji matematycznej.
Rozwiążesz zadania w wybranym języku programowania, korzystając z wiedzy o algorytmach numerycznych i przybliżonych.