Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1H62oPxakN1w
Zdjęcie przedstawia ścianę starego budynku z cegły. Przy niej znajduje się niewielki balkon. W pobliżu bujne, zielone pnącze.

Jaka jest Julia? Kobieta w tragedii Szekspira Romeo i Julia i w wybranych wierszach współczesnych poetek

Werona – balkon Julii
Źródło: domena publiczna.

Julia ma zaledwie czternaście lat, kiedy spotykają ją trudne życiowe doświadczenia, którym sama musi stawić czoła. Do czasu, gdy poznaje Romea, opiekują się nią rodzice i niania. Gdyby nie uczucie, które spada na nią gwałtownie i którego sama nie rozumie, pozostałaby ułożoną dziewczyną i posłuszną córką. Może pozwoliłaby innym nadal kierować własnym losem. Najpierw rodzice, a potem Parys, wybrany przez jej ojca mąż, stanowiliby o tym, kim ma być ta młoda kobieta. Tak się jednak nie dzieje, ponieważ miłość okazuje się siłą, która prowadzi do buntu i niezależności. Nawet jeśli przyjdzie za to zapłacić najwyższą cenę – własne życie.

Twoje cele
  • Poznasz wiersze współczesnych poetek, które podejmują tematy poruszane w dramacie.

  • Scharakteryzujesz Julię i jej relację z otoczeniem na podstawie fragmentów dramatu Szekspira.

  • Przeanalizujesz sytuację społeczną i kulturową kobiet żyjących współcześnie i we wcześniejszych wiekach.