Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1MmHuD1haxJg
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia duże powiększenie optycznych szkieł korekcyjnych. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Badanie obrazu powstającego przy przejściu światła przez siatkę dyfrakcyjną".

Badanie obrazu powstającego przy przejściu światła przez siatkę dyfrakcyjną

Źródło: dostępny w internecie: https://www.shutterstock.com/image-photo/fresnel-lens-lighthouse-beacon-rotated-on-4035514 [dostęp 24.11.2022].

Czy to nie ciekawe?

Jeśli po skierowaniu wiązki lasera na małą płytkę wykonaną ze szkła lub plastiku, na znajdującym się za nią ekranie powstają kropki leżące w określonych odległościach od siebie, zaś po zastąpieniu lasera latarką – barwne paski – to wiemy, że mamy do czynienia z siatką dyfrakcyjną (Rys. a). W niniejszym materiale przyjrzymy się dokładnie obrazowi powstającemu przy jej użyciu.

R4JsTIiGseXfw
Rys. a. Obraz dyfrakcyjny uzyskany po przepuszczeniu światła białego przez układ dwóch siatek dyfrakcyjnych.
Źródło: Laurie, dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Diffraction_Pattern_White_LED_Light.jpg [dostęp 24.11.2022], licencja: CC BY 4.0.
Twoje cele
  • zobaczysz, jak wygląda obraz powstający na ekranie po przejściu światła przez siatkę dyfrakcyjną,

  • zrozumiesz, w jaki sposób powstaje obraz po przejściu światła przez siatkę dyfrakcyjną,

  • określisz natężenie fali po przejściu przez siatkę dyfrakcyjną,

  • zastosujesz informacje o siatce dyfrakcyjnej do rozwiązywania zadań rachunkowych.