Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rb1EyvxwMFzI7
Ilustracja przedstawia mężczyznę z brodą i długimi włosami ubranego w długie eleganckie szaty i okrągłe nakrycie głowy. W jednym ręku trzyma miecz skierowany ostrzem do góry, w drugiej przyciśnięty do piersi krzyż z ukrzyżowanym Jezusem.

Polityka zagraniczna Mieszka I

Mieszko I, rysunek Jana Matejki z cyklu Poczet królów i książąt polskich.
Zwróć uwagę na przedmioty, które znalazły się w ręku władcy. Po skończonej lekcji wyjaśnij, jaką rolę odgrywały w prowadzeniu polityki zagranicznej przez Mieszka I.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Pierwszym władcą na ziemiach polskich, o którym napisano w źródłach historycznych, jest Mieszko I, słowiański wódz Polan pochodzący z rodu Piastów. To on wprowadził swoje państwo na arenę międzynarodową, przyjąwszy w 966 r. chrzest. Duchowni, którzy przybyli na jego ziemie, nie tylko szerzyli chrześcijaństwo, ale również pomagali w nawiązywaniu stosunków dyplomatycznych z sąsiednimi państwami. Mieszko wytyczył granice swojego państwa i określić stosunki z władcami na scenie europejskiej.

R1Falktp23z7f1
Linia chronologiczna obejmuje następujące wydarzenia: 937 rok utworzenie Marchii Wschodniej; 966 rok chrzest Polski; 967 pokonanie Wieletów przez siły polsko‑czeskie; 972 rok bitwa pod Cedynią; 981 rok zajęcie Grodów Czerwieńskich przez Rusinów; 990 rok przyłączenie Śląska do państwa Mieszka; 992 rok śmierć Mieszka pierwszego, przejęcie władzy przez Bolesława Chrobrego.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Ustalisz rolę matek, żon, sióstr władców w średniowiecznej polityce międzynarodowej.

  • Opiszesz metody i narzędzia prowadzenia polityki zagranicznej przez władcę w X w.

  • Ocenisz skuteczność polityki zagranicznej Mieszka I.