R17BatHhYk9TU
Ilustracja przedstawia walczących między sobą jeźdźców konnych uzbrojonych w miecze oraz piechotę uzbrojoną w broń palną. Nad walczącymi unosi się duch mężczyzny na koniu. W tle ukazany jest las pogrążony w mroku.

Noc listopadowa Stanisława Wyspiańskiego widziana oczami Andrzeja Wajdy

Noc listopadowa
Źródło: Wisielec.97, dostępny w internecie: commons.wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0.

Odzyskanie przez Polskę niepodległości było ważnym tematem twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Dał temu wyraz nie tylko w Weselu, ale także w WyzwoleniuNocy listopadowej. W tym ostatnim dramacie pokazał entuzjazm części Polaków wobec rysujących się szans na odzyskanie wolności, a także wyjaśnił, dlaczego powstanie listopadowe nie miało szans na powodzenie.

Po 70 latach od wydania dramatu Wyspiańskiego, w 1974 roku, Andrzej Wajda wystawił Noc listopadową w Teatrze Starym w Krakowie. W 1978 roku spektakl został przeniesiony do Teatru Telewizji. Przedstawienie to określane jest jako zarazem malarskie i poetyckie. Niektóre kadry można uznać za skończone tematycznie i kompozycyjnie obrazy, sporą część tekstu, który u Wyspiańskiego jest mówiony, reżyser zmienił na partie tekstu śpiewanego, któremu towarzyszy muzyka Zygmunta Koniecznego.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz znaczenie dwóch planów w sztuce Wyspiańskiego i spektaklu Wajdy.

  • Zinterpretujesz teatralne środki wyrazu zastosowane przez reżysera w adaptacji Nocy listopadowej.

  • Wyjaśnisz, jaką rolę pełni w przedstawieniu muzyka.

  • Przeanalizujesz technikę nakładania kadrów.