Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1X7pjNCFbNCZ
Na ilustracji znajduje się przekrój przez jądro komórkowe. Otoczone jest siateczką śródplazmatyczną szorstką. Ma ona kształt spłaszczonych serpentyn. Na jej powierzchni znajdują się różowe kropki, czyli rybosomy. W centrum znajduje się kulka, na powierzchni której są drobne kropki.

Wymiana jądrowo‑cytoplazmatyczna u eukariontów

Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o. o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Jądro komórkowe to jeden z najważniejszych kompartmentów, czyli przedziałów komórki. W nim znajduje się DNA i odbywa się jego transkrypcja na RNA, z których cząsteczki mRNA następnie trafiają do rybosomów znajdujących się w cytoplazmie. Poprzez ekspresję rozmaitych genów, jądro odpowiada na zmieniające się warunki wewnątrz i na zewnątrz komórki. Aby mogło to robić skutecznie, musi odbierać z niej bodźce chemiczne. Dlatego też do prawidłowego funkcjonowania całej komórki, a co za tym idzie – całego organizmu, potrzebny jest sprawnie działający system transportu z jądra do cytoplazmy i w odwrotnym kierunku.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz budowę jądrowego kompleksu porowego.

  • Omówisz mechanizm transportu z cytoplazmy do jądra oraz w przeciwnym kierunku.

  • Wykażesz znaczenie wymiany jądrowo‑cytoplazmatycznej dla komórki.