Perspektywa w malarstwie to sposób uzyskania wrażenia głębi na płaskim rysunku. Linie poziome zbiegają się na horyzoncie a odcinki pionowe zmniejszają się proporcjonalnie do odległości, ale pozostają równoległe. Główną zasadą perspektywy jest to, że pionowe obiekty równej wysokości i równooddalone od siebie przekształcane są na trapezy podobne.
Na obrazie przedstawiona jest fotografia molo w Juracie wraz z zaznaczonymi przykładowymi liniami zbiegającymi się na horyzoncie i odcinkami równoległymi.
Format arkusza – standardowe rozmiary arkusza papieru stosowane powszechnie w drukarniach i rysunku technicznym. Do oznaczenia formatu arkusza stosuje się standardowe nazewnictwo, na przykład oznacza wielkość kartki do drukarki, powstaje po złożeniu kartki na pół, wzdłuż dłuższego boku. Przedstawiane na rysunku prostokąty są podobne.
Podobieństwo czworokątów stosowane jest również w różnego rodzaju planach, odwzorowaniach, mapach.
Niniejszy materiał poświęcony jest określeniu cech, które pozwolą na rozstrzygnięcie czy dane czworokąty są podobne oraz wykorzystaniu podobieństwa czworokątów w sytuacjach praktycznych i zagadnieniach matematycznych.
Zrozumiesz na czym polega podobieństwo figur.
Poznasz warunki charakteryzujące czworokąty podobne.
Poznasz i będziesz stosował własność pól figur podobnych. Zastosujesz je do skali map i planów budynków.
Poznasz jak podobieństwo trapezów wykorzystuje się w perspektywie malarskiej.
Zastosujesz podobieństwo czworokątów w problemach praktycznych i zagadnieniach matematycznych.