Przeczytaj
Często mówi się, że dwie figury są podobne, jeśli mają ten sam kształt, ale mogą różnić się rozmiarem. Jeśli figury są podobne i mają równe rozmiary, to wtedy mówi się, że są przystające.
Powyższa definicja jest niejednoznaczna, bo nie wiadomo co to jest kształt i co to jest rozmiar. Spróbujmy zatem uściślić definicję podobieństwa.
Powiemy, że figury są przystające, jeśli można dokładnie nałożyć jedną na drugą. Figury są podobne, jeśli jedną z nich możemy zmniejszyć lub zwiększyć proporcjonalnie przez jednokładnośćjednokładność tak, żeby uzyskać figurę przystającą do drugiej.
Przypomnijmy definicję jednokładności. W tym celu popatrzmy na rysunek.
Obrazem punktu w jednokładności o środku i skali jest punkt taki, że punkty , , są współliniowe i , przy czym jeśli to punkty i są po tej samej stronie środka , a jeśli , to punkty i są po różnych stronach.
Ponadto, jeśli to obraz figury jest mniejszy od figury, a gdy , to obraz figury jest większy od figury. Gdy , to obraz figury jest przystający do figury.
Obrazem odcinka w jednokładności o środku i skali jest odcinek taki, że , równoważnie .
Jednokładność przekształca odcinek na równoległy do niego.
Jednokładność przekształca kąt na kąt o tej samej mierze.
Do dowodu własności w przypadku, gdy zastosujemy twierdzenie Talesa i odwrotność twierdzenia Talesa.
Na rysunku przedstawiony jest trójkąt i jego obraz w jednokładności o środku i skali .
1. Z twierdzenia Talesa .
Stąd , co pokazuje własność .
2. Aby pokazać własność zauważmy, że , więc na mocy twierdzenia odwrotnego do twierdzenia Talesa .
3. Niech oznacza kąt przy wierzchołku , a – kąt przy wierzchołku . Ponieważ z wynika, że oraz , to kąty i są równe jako kąty odpowiadające. Również kąty i są odpowiadające, więc też równe. Stąd i są różnicami równych kątów, więc są równe.
W przypadku, gdy stosujemy analogiczne rozumowanie z wykorzystaniem uogólnienia twierdzenia Talesa.
Na rysunku czworokąt jest obrazem czworokąta w jednokładności o środku .
Na podstawie długości boków podanych na rysunku wyznaczymy skalę jednokładności .
Rozwiązanie
Obrazem odcinka długości jest odcinek długości .
Zatem skala jednokładności jest równa .
Oczywiście, wartość można wyznaczyć z dowolnych dwóch odpowiednich odcinków, na przykład na rysunku podane są długości odcinka i jego obrazu . Wtedy .
Na rysunku czworokąt jest obrazem czworokąta w jednokładności o środku .
Na podstawie długości boków podanych na rysunku wyznaczymy skalę jednokładności .
Rozwiązanie
Obliczamy stosunek długości odpowiadających sobie boków: . Teraz zauważamy, że czworokąt i jego obraz leżą po różnych stronach środka , więc skala jednokładności jest ujemna. Stąd .
Jeśli czworokąty są podobne w skali , to:
stosunki odpowiednich odcinków są równe skali ;
kąty między odpowiednimi odcinkami w czworokącie są równe.
Zgodnie z definicją figur podobnych, figury są podobne wtedy i tylko wtedy, gdy można je tak ułożyć na płaszczyźnie i znaleźć taki środek jednokładności, żeby były jednokładne. Zatem dowód tych własności sprowadzimy do wykorzystania własności jednokładności.
Z własności jednokładności wynika, że kąty przekształcane są na kąty równej miary, a własność jednokładności mówi, że stosunki odpowiednich boków są równe skali podobieństwa. To pokazuje, że jeśli czworokąty są podobne, to mają równe odpowiednie kąty oraz równe stosunki odpowiednich boków.
Jeżeli figura jest podobna do figury , to stosunki odpowiednich odcinków i w tych figurach są równe. Stosunek nazywamy skalą podobieństwa figury do figury .
Każda figura jest podobna do siebie.
Relacja podobieństwa jest symetryczna, to znaczy, że jeśli jedna figura jest podobna do drugiej, to druga figura jest też podobna do pierwszej.
Jeśli jedna figura jest podobna do drugiej w skali , to druga figura jest podobna do pierwszej w skali .
Relacja podobieństwa jest przechodnia, to znaczy, jeżeli jedna figura podobna jest do drugiej, a druga figura podobna do trzeciej, to również pierwsza figura podobna jest do trzeciej.
Jeśli jedna figura jest podobna do drugiej w skali , a druga figura jest podobna do trzeciej w skali , to pierwsza figura jest podobna do trzeciej w skali
Czworokąty są podobne wtedy i tylko wtedy, gdy mają równe odpowiednie kąty oraz równe stosunki odpowiednich boków.
Czworokąty są podobne wtedy i tylko wtedy, gdy stosunki odpowiednich boków i stosunki odpowiednich przekątnych są równe.
Korzystając z własności odcinków i kątów w czworokątach podobnych dostajemy, że jeśli czworokąty są podobne to stosunki odpowiednich boków i przekątnych są równe oraz kąty między bokami w czworokącie są równe.
1. Aby pokazać, że zachodzi własność odwrotna, że jeżeli wielokąty mają równe odpowiednie kąty oraz równe stosunki odpowiednich boków, to są podobne, ułóżmy czworokąty tak, żeby miały wspólny wierzchołek i kąt przy tym wierzchołku, a odpowiadające boki miały wspólne ramię tego kąta jak na rysunku.
W ten sposób dostajemy jednokładność tych czworokątów o środku we wspólnym wierzchołku i skali równej stosunkowi odpowiednich boków.
2. Załóżmy, że stosunki odpowiednich boków i przekątnych dwóch czworokątów są równe.
Z założenia, stosunki boków do oraz do w trójkącie i odpowiadającym mu trójkącie są równe, i są równe też stosunkowi przekątnej i odpowiadającej jej przekątnej . To na mocy cechy podobieństwacechy podobieństwa –– dowodzi, że trójkąty i są podobne. Stąd odpowiednie kąty w tych trójkątach są równe. To samo rozumowanie prowadzi do wniosku, trójkąt i odpowiadający mu trójkąt są podobne, więc mają równe odpowiednie kąty. Wtedy kąt przy wierzchołku jako suma kątów trójkątów i jest równy odpowiadającemu mu kątowi w drugim czworokącie. W podobny sposób pokazuje się dla pozostałych kątów.
Pokażemy, że równość miar odpowiednich kątów nie wystarczy do pokazania podobieństwa czworokątów.
Rozwiązanie
Wystarczy wziąć kwadrat i prostokąt, który nie jest kwadratem. Czworokąty te mają równe kąty, ale stosunki odpowiednich boków nie są równe.
Przy ocenie czy czworokąty są podobne stajemy przed problemem określenia co to znaczy, że kąty i boki są odpowiednie. Należy dopasowywać boki i kąty poprzez szukanie cech charakterystycznych, na przykład porównujemy boki po uporządkowaniu w kolejności malejącej. Można również wziąć dłuższą/ krótszą przekątną, wysokości itp. Ważna jest też równoległość i prostopadłość boków i innych odcinków w czworokącie.
Czworokąty i są podobne. Boki czworokąta mają długości , , i centymetrów. Najdłuższy bok czworokąta ma
.
Wyznaczymy długości pozostałych boków czworokąta .
Rozwiązanie
Najdłuższy bok czworokąta ma długość i odpowiada on najdłuższemu bokowi czworokąta o długości .
Stosunek tych boków wynosi . Stąd stosunek pozostałych boków też jest równy , więc boki czworokąta zapisane w kolejności malejącej mają długości:
, , , centymetrów.
Równoległobok o bokach jest podobny do równoległoboku o bokach wtedy i tylko wtedy, gdy mają przynajmniej jeden kąt równy i .
Jeśli znamy jeden z kątów równoległoboku, to potrafimy jednoznacznie wyznaczyć pozostałe kąty, więc kryterium równości kątów jest spełnione. Jeśli , to po przekształceniu tej proporcji mamy . Stąd stosunki odpowiednich boków są równe.
Pokażemy, że romby, które mają przynajmniej jeden kąt równy są podobne.
Rozwiązanie
Rzeczywiście, romby mają równe boki, więc stosunek boków w dowolnym rombie jest . Informacja o równości przynajmniej jednego kąta prowadzi do wyznaczenia pozostałych kątów. Ostatecznie, z własności równoległobokówrównoległoboków podobnych, takie romby są podobne.
Prostokąt o bokach jest podobny do prostokąta o bokach jeśli .
Prostokąty mają wszystkie kąty równe, więc kryterium równości kątów jest spełnione. Równość stosunków odpowiednich boków wynika z własności równoległoboków podobnych.
Mamy do wyboru dwa telewizory, oba w rozdzielczości . Mniejszy ma przekątną cali a większy – cali. Pokażemy, że ekrany obu telewizorów są podobnymi prostokątamiprostokątami oraz wyznaczymy skalę podobieństwa .
Rozwiązanie
Rozdzielczość ekranu mówi, że jest pikseli w każdej linii, a linii tych jest . Przyjmujemy, że piksel jest małym kwadracikiem.
Zatem rozdzielczość mówi o proporcji obrazu, czyli o stosunku boku dłuższego do krótszego.
Stąd ekrany tych telewizorów są podobne w skali .
Główną zasadą perspektywy w malarstwie (zobacz rysunek z wprowadzenia do tego materiału) jest to, że rzeczywiste pionowe obiekty równej wysokości i równooddalone od siebie, czyli tworzące przystające prostokąty, przekształcane są na trapezytrapezy podobne. Załóżmy, że latarnie , , mają w rzeczywistości równe wysokości.
Na rysunku wykonanym zgodnie z zasadami perspektywy w malarstwie, otrzymaliśmy trapezy o podstawach , , .
Pokażemy, że w rzeczywistości odległość między latarniami i jest inna niż między i .
Rozwiązanie
Gdyby odległości między latarniami i oraz i były równe, to trapezy oraz byłyby podobne. Wtedy stosunki odpowiednich boków, w szczególności podstaw trapezów byłyby równe.
Obliczmy , . Te stosunki nie są równe, więc w rzeczywistości odległość między latarniami i jest inna niż między i .
Związek podobieństwa czworokątów z ich polem
Jeżeli czworokąty są podobne w skali , to stosunek ich pól jest równy .
Pokażemy wpierw, że jeśli trójkąty są podobne w skali , to stosunek ich pól jest równy .
Jeśli wysokość i podstawę jednego trójkąta oznaczymy symbolami , , to drugi trójkąt ma wysokość i podstawę i . Stosunek ich pól jest równy .
Teraz dzielimy dany czworokąt jedną z przekątnych na dwa trójkąty i odpowiednią przekątną dzielimy czworokąt podobny na dwa trójkąty o polach , . Wtedy odpowiednie trójkąty powstałe w ten sposób są podobne, więc ich pola są równe , .
Wyznaczamy stosunek pól czworokątów .
Na planie w skali obraz pokoju jest prostokątem o bokach na , a pole powierzchni obrazu kuchni w kształcie trapezu wynosi .
Wyznaczymy wymiary i powierzchnię pokoju oraz powierzchnię kuchni.
Rozwiązanie
Skalą podobieństwa jest . Skala ta mówi, że wymiary pomieszczeń zostały razy zmniejszone i narysowane na planie.
Stąd wymiary pokoju wynoszą oraz , a pole powierzchni .
Obraz kuchni ma pole , więc powierzchnia kuchni wynosi
.
Standardowe rozmiary arkusza papieru opisywane są symbolami , , (zobacz rysunek)
Kartka do drukarki ma rozmiar , arkusz papieru kancelaryjnego ma rozmiar .
powstaje po złożeniu kartki na pół, wzdłuż krótszego boku. Wszystkie arkusze są prostokątami podobnymi.
Wyznaczymy skalę podobieństwa arkuszy oznaczanych kolejnymi liczbami, symbolicznie oraz .
Rozwiązanie
Pole prostokąta jest dwa razy większe niż pole prostokąta . Stąd stosunek pola do pola jest równy .
Z własności pola figur podobnych , więc .
Stąd jest podobny do w skali .
Arkusz ma wymiary . Wyznaczymy wymiary arkusza .
Rozwiązanie
Ponieważ wyliczyliśmy w poprzednim przykładzie, że jest podobny do w skali , to jest podobny do w skali .
Natomiast jest podobny do w skali . Zatem wymiary arkusza to i .
Ze względów praktycznych wymiary arkusza podaje się w pełnych milimetrach, więc zastosujemy przybliżoną wartość .
Wtedy przybliżone wymiary arkusza to i .
Uwaga!
Nie trzeba było w ten sposób wyliczać wymiarów arkusza , tylko pomyśleć praktycznie.
Skoro powstaje z przez złożenie na połowę wzdłuż krótszego boku, to krótszy bok ma długość , a dłuższy bok ma długość .
Wyznaczymy skalę podobieństwa arkusza do .
Rozwiązanie
Ponieważ jest podobny do w skali oraz jest podobny do w skali . To z własności relacji podobieństwa jest podobny do w skali .
Słownik
o środku i skali jest to przekształcenie płaszczyzny, które dowolnemu punktowi przyporządkowuje taki punkt , że .
warunki konieczne i wystarczające na to, aby dwa trójkąty były podobne
czworokąt, który ma przynajmniej jedną parę boków równoległych
czworokąt, który ma dwie pary boków równoległych
czworokąt, który ma wszystkie kąty proste
czworokąt, który ma wszystkie boki równe i wszystkie kąty proste
czworokąt, który ma wszystkie boki równe