RKHJpGUWeFpqY
Ilustracja schematycznie przedstawia trzustkę, w której znajduje się guz rakowy. Trzustka leży między żołądkiem a kręgosłupem, jej szersza część przylega do dwunastnicy. Od tego miejsca stopniowo zwęża się, jej powierzchnia jest nieregularna. Poniżej znajdują się jelita. Na jej powierzchni widoczna jest ciemna plama.

Genetyczne podłoże transformacji nowotworowej

Nowotwór to zmiana chorobowa wywodząca się z prawidłowych tkanek ustroju, lecz wskutek utrwalonych cech patologicznych rozrastająca się w sposób niekontrolowany, niepoddający się czynnikom regulującym wzrost, dojrzewanie i czynność komórek.
Źródło: Scientific Animations, licencja: CC BY-SA 4.0.

Choroby nowotworowe są drugą (po chorobach układu krążenia) z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Niestety prognozy wskazują, że liczba zachorowań będzie rosnąć. Proces nowotworzenia, czyli transformacji nowotworowej lub  kancerogenezy, jest wieloczynnikowy i wielostopniowy. Za powstawanie nowotworów odpowiadają nie tylko czynniki środowiskowe, takie jak promieniowanie ultrafioletowe oraz węglowodory aromatyczne, nieprawidłowa dieta, palenie tytoniu czy brak aktywności fizycznej, ale również czynniki genetyczne i epigenetyczne. Jakie jest genetyczne podłoże transformacji nowotworowej?

Twoje cele
  • Omówisz etapy kancerogenezy.

  • Wskażesz czynniki wpływające na proces kancerogenezy.

  • Wymienisz grupy genów uczestniczących w transformacji nowotworowej.

  • Wykażesz, że powstawanie nowotworu zależy od funkcjonowania genów.