Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1CZVBymC40qc
Obraz przedstawia starożytny malunek. Jest on umieszczony w okręgu. Ukazany jest tu brodaty mężczyzna. Siedzi prawym profilem do widza. Podpiera ręką brodę, Ma założoną nogę na nogę. Na przeciw niego, na niskiej kolumnie, siedzi Sfinks. Ma postać skrzydlatego lwa z głową młodego mężczyzny. Jest także przedstawiony profilem.

Mit o królu Edypie

Oedipus, Oedipus i Sfinx z Teb (470 p.n.e.)
Źródło: domena publiczna.
Jan Parandowski Wierzenia i podania Greków i Rzymian

Straszny był dzień, kiedy Tejrezjasz […]  odkrył prawdę: król Teb jest winien zbrodni ojcobójstwa i kazirodztwa. Na wieść o tym Jokasta powiesiła się, a Edyp wykłuł sobie oczy, odział się w łachmany żebracze i o kiju wywlókł się z miasta.

6 Źródło: Jan Parandowski, Wierzenia i podania Greków i Rzymian, Warszawa 1979.

Tragiczna historia Edypa opisana została w tzw. cyklu tebańskim Sofoklesa. Według greckich legend na Tebach, rządzonych przez dynastię Labdakidów, ciążyła klątwa. Gniew bogów dosięgał kolejnych pokoleń — król Edyp, syn Lajosa, nieświadomie popełnił zbrodnie, których chciał uniknąć. Mit ten niósł ze sobą ostrzeżenie, że nie da się oszukać losu i jego wyrokom nie można się sprzeciwiać. Sięgając do legend tebańskich, Sofokles upominał Ateny, że kwestionowanie boskich nakazów prowadzi do upadku.

Twoje cele
  • Poznasz podstawowe kategorie mitów.

  • Omówisz znaczenie postaci Edypa w kulturze.

  • Stworzysz drzewo genealogiczne rodziny Edypa.

  • Poznasz historię rodu Labdakidów.

  • Ułożysz chronologicznie wydarzenia dotyczące losów Edypa.