Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RQKGjRmWyHTSQ
Fotografia przedstawia jedną ściankę szkatułki. Jest ona ozdobiona rysunkiem prezentującym scenę bitwy. Pośrodku mnich klęczy obok młodego mężczyzny, który spadł z konia. Zwierzę leży na prawym boku. Po prawej stronie ukazany jest dojrzały mężczyzna. Postać trzyma w dłoni miecz. Opiera go o prawe ramię. Ma sumiaste wąsy i czapkę na głowie. Za nim stoją uzbrojeni jeźdźcy. Po lewej stronie stoją żołnierze. Są uzbrojeni w strzelby z bagnetami. Mierzą z broni w kierunku szlachciców.

Jacek Soplica jako bohater dynamiczny

Scena Bitwa wykonana na szkatule przeznaczonej do przechowywania manuskryptu Pan Tadeusz. Dzieło rzeźbiarza Józefa Brzostowskiego z 1873 r. na bazie rysunku Juliusza Kossaka.
Źródło: Robert Niedźwiedzki, dostępny w internecie: commons.wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0.

Bez wątpienia Jacka Soplicę uważa się za najważniejszego bohatera wykreowanego przez Adama Mickiewicza oraz jedną z najsłynniejszych postaci w historii polskiej literatury:

Juliusz Kleiner Dzieje Konrada

Jacek Soplica przemieniony w Ks. Robaka wchłonął najistotniejszą treść przeżyć osobistych Mickiewicza i jego postulatów, ale w przeciwieństwie do Konrada z Dziadów nie jest tym jedynym, co niedostępnie wznosi się ponad poziom. To krew z krwi i kość z kości ogółu. To sięgający szczytów jeden z wielu, chociaż będący indywidualnością niepospolitą i nawet (co rzadsze w jego środowisku) umysłem wybitnym. (…) Człowiek ten, w którego wcieliło się skrajne poczucie odpowiedzialności za czyny własne i za los narodu, przeszłość ma osnutą mrokiem zbrodni; ale właśnie na tle zbrodni owej uplastycznia się wysokość etyki Robaka i etyki Mickiewiczowskiej.

7 Źródło: Juliusz Kleiner, Dzieje Konrada, [w:] tegoż, Mickiewicz, t. 2, Lublin 1998, s. 306.

Autentyzm oraz realizm tej kreacji porusza czytelnika po dziś dzień.

Twoje cele
  • Wskażesz pozytywne i negatywne cechy i czyny Jacka - Robaka.

  • Przygotujesz wypowiedź argumentacyjną, w której ocenisz życie i postępki Jacka Soplicy.

  • Scharakteryzujesz bohatera doby romantyzmu.