Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1NiH6R5alkbY
Obraz na pierwszym planie przedstawia surrealistyczną postać kobiety, która umiejscowiona jest na zalanym niebieskim światłem pustkowiu. Kościste ciało oblepione cienką tkaniną wydaje się znajdować w stanie rozkładu, z jej pleców wystają maczugi o fallicznym kształcie podparte inwalidzkimi kulami. Wyciągnięte ręce o pozbawionych skóry dłoniach szukają oparcia w przestrzeni. Z ciała kobiety wystają półotwarte, puste szuflady. Na drugim planie, w głębi pustkowia stoi inna żeńska postać zbliżona wyglądem do pierwszej. Z jej pleców również wystaje szereg maczug, a z głowy wyrastają jarzące się gałęzie. W prawej ręce kobieta ma czerwoną, uniesioną do góry szarfę. Tytułowa płonąca żyrafa stoi na dalszym planie z lewej strony, płomienie unoszące się z jej ciała rzucają długie cienie. Obok obojętnej na płomienie żyrafy znajduje się jeszcze jedna niewielka postać. Tło stanowi pustynny krajobraz i niebieskie niebo. Po lewej jest wzgórze.

Korespondencja sztuk. Salvador Dalí: Płonąca żyrafa i Stanisław Grochowiak: Płonąca żyrafa

Salvador Dalí, Płonąca żyrafa, 1936–1937
Źródło: Flickr, domena publiczna.

Korespondencja sztuk plastycznych i poezji jest wieloaspektowa. Dokonując porównania obrazu z dziełem poetyckim, należy wziąć pod uwagę treści zawarte w utworach, odmienną poetykę, środki wyrazu.

W tym materiale podejmiesz próbę analizy i interpretacji dzieła plastycznego (Salvador Dalí Płonąca żyrafa) i odwołującego się do niego utworu literackiego (Stanisław Grochowiak Płonąca żyrafa). To dzieła przynależne różnym okresom historycznym i estetycznym, wchodzące jednak ze sobą w dialog. Ich porównanie prowadzi do wniosków na temat wpływu różnych dziedzin sztuki na doznania estetyczne odbiorcy.

Twoje cele
  • Rozpoznasz znaczące elementy dzieła plastycznego.

  • Opiszesz obraz Salvadora Dalí Płonąca żyrafa.

  • Wskażesz środki poetyckiego wyrazu w wierszu Stanisława Grochowiaka Płonąca żyrafa i określisz ich funkcje.

  • Zinterpretujesz wiersz Stanisława Grochowiaka Płonąca żyrafa.

  • Dokonasz analizy porównawczej dwóch dzieł: obrazu i utworu poetyckiego.