Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1OYfobiF5j6G
Ilustracja przedstawia schematyczny profil ludzkiej głowy i szyi w przekroju osiowym. Widoczny jest mózg, rdzeń kręgowy oraz kręgi szyjne. W tle ilustracji znajdują się płytki elektroniczne.

Podstawowe metody dowodzenia twierdzeń – dowód wprost

Źródło: dostępny w internecie: Gerd Altmann z Pixabay, domena publiczna.

Hasło „dowodzenie twierdzeń” brzmi bardzo poważanie, spróbujmy zatem ująć mu nieco powagi, zanim przystąpimy do prawdziwego budowania dowodów.

Dowodzić twierdzenia w sposób niepoważny  możemy np. przez sugestię: „Słyszycie to wszyscy…”, albo przez…. kalendarz: „To wzięło swój początek w zeszłym roku…”, albo nawet przez tzw. „wejście na ambicję”: „To jest dla Was proste…”.

Budować dowód również możemy z tym samym, nieco mniej poważnym podejściem. Np. niech będzie to dowód suflerski „Podpowiedzcie mi…”. Dowód iluzjonistyczny brzmi jeszcze mniej poważnie: „Zrobimy teraz sztuczkę”… A może by tak zbudować dowód harcerski: podchody dookoła dowodu; psychologiczny: „Sami sprawdźcie…”, albo… dogmatyczno‑autorytatywny: „Tak napisano w książce…”?

Oczywiście, to tylko humorystyczne podejście do tematu, a my zajmiemy się jego poważnym aspektem – będziemy budować poprawne dowody matematyczne.

Materiał zawarty w tej lekcji jest materiałem nadobowiązkowym  (choć pamiętaj, że umiejętność dowodzenia twierdzeń jest wymagana na egzaminie maturalnym), więc jeśli nie interesuje Cię ta tematyka, możesz po prostu lekcję pominąć.

Twoje cele
  • Rozpoznasz   podstawowe metody dowodzenia twierdzeń.

  • Udowodnisz wybrane twierdzenia metodą wprost.