Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RV2Twu6smgvIx
Zdjęcie przedstawia kroplę wody uchwyconą w momencie, gdy wpada do zbiornika wodnego. Od miejsca, w którym wpadła do wody odchodzą rozchodzące się stopniowo okręgi. W górę wytryskuje strużka wody, spowodowana odbiciem kropli na jej powierzchni, na górze otacza ją okrąg z wody. W wodzie odbijają się drzewa z jesiennymi liśćmi.

Warunki wymiany gazowej w wodzie i powietrzu

W porównaniu ze środowiskiem lądowym w wodzie panują o wiele trudniejsze warunki do wymiany gazowej − znajduje się w niej kilkakrotnie mniej tlenu niż w powietrzu atmosferycznym.
Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Środowiska wodne i lądowe stwarzają odmienne warunki do wymiany gazowej. Najkorzystniej wymiana gazowa przez błony zachodzi wówczas, gdy różnica ciśnień gazów po obu stronach błony jest największa, a powierzchnia wymiany gazowej – najcieńsza. Zawartość tlenu w powietrzu wynosi 21%, co oznacza, że narządy wymiany gazowej zwierząt lądowych mogą ze 100 ml powietrza pobrać do 21 ml tlenu. W wodzie ilość tlenu (oraz jego dostępność) zależy od wielu dodatkowych czynników zewnętrznych i rzadko przekracza 1 ml na 100 ml wody.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz warunki wymiany gazowej w wodzie i w powietrzu.

  • Porównasz warunki wymiany gazowej panujące w środowiskach wodnym i lądowym.

  • Wykażesz wpływ różnych czynników na ilość i dostępność tlenu w środowisku wodnym i lądowym.