Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1QVgGkl97xPa
Zdjęcie przedstawia płaskorzeźbę. Znajduje się na niej lewy profil dojrzałego mężczyzny w stroju papieskim z płaską, okrągłą czapeczką na głowie. Mężczyzna jest lekko uśmiechnięty, ma prosty nos i zmarszczki na twarzy. Wokół wizerunku jest okrąg oraz roślinne ornamenty.

Socjaldemokracja, chrześcijańska demokracja, nacjonalizm

Kapliczka maryjna przy ulicy Karnickiej na Płudach. Podobizna papieża Leona XIII.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Karol Marks współtworzoną przez siebie ideologię nazwał socjalizmem naukowym. Na jego pogrzebie Fryderyk Engels rzekł: Jak Darwin odkrył prawo rozwoju świata organicznego, tak Marks odkrył prawa rozwoju historii ludzkiej. Marks jako pierwszy tak zdecydowanie ujął się za pracownikami najemnymi, których liczba gwałtownie rosła w wyniku rewolucji przemysłowej. Nie widział jednak żadnej skutecznej drogi negocjacji z kapitalistami, aby poprawić sytuację robotników. Jedyną receptą miała być przemoc, która… ostatecznie miała doprowadzić do pokoju i dobrobytu. Współczesna socjaldemokracja bez zastrzeżeń akceptuje regułę demokratycznej zmiany władzy, trudno więc widzieć w niej bezpośrednią następczynię marksizmu.

Równie egzotyczne z dzisiejszego punktu widzenia recepty na uzdrowienie stosunków społecznych mieli nacjonaliści. Dobrobyt własnego narodu uzależniali bowiem od stawiania jego potrzeb i rozwoju ponad potrzebami innych.

Najlepiej próbę czasu i historii przetrwały poglądy chrześcijańskiej demokracji, choć też musiały ewoluować i emancypować się od dyktatu doktryn religijnych. Nie ma wątpliwości, że chadecy to dziś ważna siła na europejskiej scenie politycznej. To między nimi i socjaldemokratami z jednej strony a liberałami i zielonymi z drugiej rozgrywa się główny dyskurs polityczny, podczas gdy nacjonaliści i komuniści odgrywają w krajach Zachodu mniejszą rolę polityczną.

R1Wzt5iaNwR8p1
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia: luty 1848 roku, opublikowanie Manifestu komunistycznego przez Marksa i Engelsa. Od lutego 1848 do 1849 roku, Wiosna Ludów. 28 września 1864 roku, powołanie pierwszej Międzynarodówki.  Od 18 marca 1871 roku do 28 maja 1871 roku, rewolucja, Komuna Paryska. 14 lipca 1889 roku, powołanie drugiej Międzynarodówki. 15 maja 1891 roku, wydanie encykliki przez papieża Leona trzynastego. Od 28 czerwca 1914 do 11 listopada 1918 roku, pierwsza wojna światowa.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Wyjaśnisz, jak narodziła się socjaldemokracja.

  • Opiszesz założenia polityczne nacjonalistów i chadeków.

  • Przeanalizujesz, czy zmianę stosunków społecznych na drodze przemocy można usprawiedliwić.