Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RuHXZIEzRlNTc
Zdjęcie przedstawiające trzy próbki cynku. Od lewej odlew cynkowy w kształcie sześcianu, gładki i połyskliwo-szary. Dalej próbka o bliżej nieokreślonym kształcie, również szara, z połyskliwymi fragmentami. Ostatni kawałek ciemnoszary, zdecydowanie mniej połyskliwy od wspomnianych poprzednio próbek.

W jakich minerałach występuje cynk i jak można go otrzymać?

Cynk
Źródło: dostępny w internecie: www.wikipedia.org, domena publiczna.

Czy wiesz, co łączy mosiądz, tombak, sfaleryt, smitsonit oraz stal ocynkowaną? Jest to pierwiastek chemiczny, będący ich wspólnym składnikiem. Stanowi on niezwykle ważny mikroelement do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Jego niedobór prowadzi między innymi do spadku odporności, osłabienia włosów i paznokci oraz zwiększa ryzyko występowania stanów depresyjnych. Bez niego nie istniałyby popularne dziś tak zwane paluszki – baterie (R6/AA, LR6). Czy wiesz już, o jakim pierwiastku mowa? A może wiesz, jak można go wydzielić z minerałów?

Twoje cele
  • Wymienisz nazwy i wzory minerałów zawierających cynk.

  • Zastanowisz się, co odróżnia metodę pirometalurgiczną od metody hydrometalurgicznej otrzymywania cynku.

  • Obliczysz, ile tlenu wydziela się w trakcie elektrolizy siarczanu cynku.